Představte si, že jste občanem České republiky

28. 11. 2014 17:20:48
Představte si, že jste aktivním občanem, který nesouhlasí s chováním a vyjadřováním prezidenta.

Představte si, že vás vaše aktivita žene nejen k zuřivým debatám v hospodě u piva, ale máte pocit, že byste měl něco dělat i reálně. Představte si, že se zúčastníte shromáždění a vymýšlíte jeho pokračování. Představte si, že je následně veřejnosti slíbena možnost debaty s prezidentem. Představte si, že se na ni chcete připravit a těšíte se na ni. Myslíte, že opravdu proběhne? Nenechte se mýlit, prezidenta „10 dolních milionů“ a „spojující národ“ bohužel nemáme...

Před necelými dvěma týdny se 17. listopadu konala dvě velká shromáždění, která začala nenápadným „chci si s vámi promluvit pane prezidente“ a skončila hromadnou manifestací nespokojenosti se současným směřováním prezidentského úřadu. Jakožto Brňák na jihu Moravy studující a bydlící, jsem se rozhodl navštívit právě tu menší a komornější akci brněnskou. I přesto, že bylo shromáždění svoláváno především přes sociální sítě, převažující občané byli věku středního a staršího. Ve výsledku šlo o občanské vyjádření stovek nespokojených občanů napříč generacemi, kteří se po krátkém průvodu a následném zpěvu hymny na náměstí Svobody v poklidu rozešli.

Pokud pominu paranoiu z všehoschopných amerických agentů, kteří rozdávají červené karty a účastníky platí tisícikorunami, byla zajímavou reakcí (nejen) na tyto akce prohlášení prezidentského mluvčího Ovčáčka, který mj. pronesl: "Pan prezident je vždy připraven k dialogu se svými odpůrci (a) jasně prohlásil, že názoroví oponenti mají přednost při položení dotazů v rámci debat na náměstích. (...) Tato výzva samozřejmě platí i pro nadcházející návštěvu Jihomoravského kraje, která se uskuteční počátkem prosince." Plni občanského nadšení po proběhnuvší akci a zároveň překvapeni z paranoidní reakce části spoluobčanů, jsme se rozhodli nenechat tuto hozenou rukavici ležet...

Již na konci týdne se skupinka do té doby neznámých lidí sešla. Výsledkem byla shoda, že hned jak bude jasné datum prezidentova příjezdu, pokusíme se znovu svolat občany, kteří si chtějí s prezidentem opravdu promluvit. Ještě odpoledne 27. listopadu však termín návštěvy na stránkách Hradu, Miloše Zemana ani Jihomoravského kraje zveřejněn nebyl. Kolovaly mezi námi vtipy, že Zeman přijede neočekáván a ony veřejné debaty proběhnou někde daleko od Brna – našimi soukromými tipy byl Adamov a Vyškov. Nečekali jsme, jak blízko pravdě budeme.

Čtyři dny před samotnou návštěvou se nakonec informace objevily. Jaké bylo naše překvapení, když jsme uviděli datum stanovené hned na první tři prosincové dny, a že jediné debaty s veřejností mají proběhnout v Blansku, Lednici, Židlochovicích a Boskovicích. I přesto, že z dalšího programu můžeme vybrat např. návštěvu firmy vyrábějící uzeniny (přejeme prezidentu dobrou chuť), na debatu s občany největšího města jižní Moravy a místa, ve kterém ji lidé nejvíce požadovali, očividně bohužel nezbyl čas a návštěva byla omezena na uzavřené akce.

Řekli jsme si, nevadí. Sejít se stále můžeme alespoň před Univerzitou obrany. Přicházející prezident se možná zastaví, či si všimne, že se odpověď na jeho chování neomezila jen na 17. listopadu. Hned druhý den jsme se proto pokusili zanést v šibeničním termínu páteční 14 hodiny oznámení o shromáždění. To však přijato nebylo. Proč? Musí být totiž podáno nejméně 5 dní předem. Sejít se sice můžeme, bude to však na vlastní nebezpečí a policie bude mít právo pokutovat svolavatele (tedy nás) až do výše 5000 Kč.

Pokud jste občané Brna a okolních obcí, přijďte si spolu s námi s prezidentem před brněnský rohlík promluvit. Nechceme na něj křičet, či házet vajíčka, chceme mu jen pokojnou formou sdělit, že by měl společnost spojovat, ne rozdělovat.

Pokud jste občany Lednice, Blanska (událost Miloš Zeman v BLANSKU), Boskovic či Židlochovic, jděte na svá náměstí a využijte svou příležitost se prezidenta na jeho chování zeptat. Využijte příležitost, o kterou obral nás. Aktivním občanem své země se nestáváme debatou u piva, ale svými činy.

[/content]

Autor: Ondřej Puczok | pátek 28.11.2014 17:20 | karma článku: 27.82 | přečteno: 2051x

Další články blogera

Tato rubrika neobsahuje žádné články...

Další články z rubriky Politika

Beata Krusic

Kdo umí, umí!

A kdo neumí, čumí.............., a nebo kritizuje! Jak praví staré známé české pořekadlo- s mým koncovým dodatkem:-). Tedy tím kritizováním.

23.2.2019 v 21:11 | Karma článku: 0.00 | Přečteno: 80 | Diskuse

Petr Burian

Barbaři

Pozdvižení v Rusku vyvolal obřad sibiřských šamanů, kteří obětovali a spálili pět velbloudů, „aby posílili Rusko a jeho národy“. Obřad v šamanském táboře u Angarska sledovalo asi pět stovek lidí.

23.2.2019 v 18:21 | Karma článku: 12.17 | Přečteno: 429 | Diskuse

Kateřina Lhotská

Co proti té EU vlastně komouši mají?

Komunisté patří k nejhlasitějším a nejzatvrzelejším odpůrcům EU. Ta se přitom v současnosti ubírá směrem, který by jim nemusel být až tak proti srsti. A občas dokonce podniká kroky, kterým by mohli i nadšeně zatleskat.

23.2.2019 v 18:01 | Karma článku: 22.51 | Přečteno: 486 | Diskuse

Ladislav Cihlář

leninsko- bolševické viry stále v naší společnosti

Naší komunisté být ve vládě nechtějí, ale chovají se jako by v ní byli. Mají v sobě nezkrotnou touhu po moci, ovládat.

23.2.2019 v 15:00 | Karma článku: 24.16 | Přečteno: 500 | Diskuse

Bohumír Šimek

Lze české zdravotnictví ještě vzkřísit?

Politici si udělali ze zdravotnictví kolbiště svých ideologií a potřeby zdravotní péče šly stranou. Válka politiků mezi svými ideologiemi byla důležitější než včasné řešení krizí. Co bylo zaseto, dnes sklízíme.

23.2.2019 v 11:12 | Karma článku: 18.21 | Přečteno: 566 | Diskuse
Počet článků 3 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1156

Student Masarykovy Univerzity, Brňák a nadšený sledující domácích i zahraničních zpráv.

Více: https://twitter.com/OPuczok

Najdete na iDNES.cz